Zadawanie pytań i utrzymywanie kontaktu wzrokowego | Porady psychologiczne - sposoby na lepszą pamięć

Nie bój się ujawnić swojej ignorancji. Jeżeli nie wiesz zbyt dużo na jakiś temat, zadawaj pytania tak długo, aż zrozumiesz istotę zagadnienia. Nowa informacja łatwiej utrwali się w pamięci, jeżeli naprawdę ją zrozumiesz.

Jednym ze sposobów uniknięcia natłoku informacyjnego jest spowodowanie, aby rozmówca zwolnił – i podał więcej informacji na dany temat, mówi doktor Dennis Gersten. Następnym razem, gdy ktoś wspomni nieznaną książkę, autora, polityka czy wydarzenie, przerwij rozmowę i zacznij zadawać pytania. W przeciwnym razie rozmówca może przejść do innego tematu, zanim przyswoisz sobie nowe informacje.

Jeżeli nie boisz się zadawania pytań, ludzie prawdopodobnie będą cię szanować jako osobę odważną i ciekawą, dodaje doktor Gersten. W rezultacie będziesz lepiej rozumieć i pamiętać omawiane zagadnienia przez dłuższe skupienie się na nich.

Doktor medycyny Dennis Gersten prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną w San Diego i jest autorem książki Are You Getting Enlightened or Losing Your Mind. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą to jeden z najlepszych sposobów skupienia uwagi i przyswajania ważnych informacji

To zdarza się zawsze na weselach, spotkaniach klasowych i innych spotkaniach towarzyskich. Rozmawiasz z przypadkowym znajomym, kiedy nagle dostrzegasz starego przyjaciela w drugim końcu sali. Co ciekawe, od tej chwili nie pamiętasz, co mówił do ciebie twój rozmówca. Jesteś zbyt zajęty myśleniem o osobie w drugim końcu sali.

Jest na to proste wytłumaczenie. Gdy twój wzrok błądzi, to samo dzieje się z twoją uwagą, mówi doktor Tora Brawley. W każdej sytuacji łatwiej zapamiętasz, co ktoś mówił, jeśli utrzymujesz z nim kontakt wzrokowy. Aby lepiej zapamiętać słowa rozmówcy, musisz stale na niego patrzeć. Jeżeli coś chwilowo rozproszy twoją uwagę, jak najszybciej nawiąż kontakt wzrokowy z rozmówcą. To pomoże ci ponownie nawiązać rozmowę.

Gdy już ponownie się skupisz, nie obawiaj się poprosić o powtórzenie informacji, której nie usłyszałeś. Na dłuższą metę jest to znacznie grzeczniejsze niż pominięcie szczegółu, który uniemożliwi zrozumienie dalszej części rozmowy. A gdy będziesz mniej pochłonięty konwersacją, twoje myśli mogą znowu zacząć błądzić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>